Menu główne:
Regulaminy
Regulamin połowu Ryb SMD
zezwolenia jednodniowe
I. Metody wędkowania
1. Zezwala się na wędkowanie metodą spławikową, gruntową, w wyznaczonych terminach.
2. Zezwala się na stosowanie dowolnych zanęt (oprócz chleba i ziemniaków) i przynęt.
3. Przy wędkowaniu metodą włosową należy używać haków bezzadziorowych oraz posiadać matę "karpiową" i odpowiedniej wielkości podbierak.
II. Czasookresy wędkowania.
1. Okresy wędkowania
Dwie wędki , we wszystkie dni tygodnia.
2. Godziny wędkowania
Maj -4.00- 21.00
Czerwiec -3.00 - 22.00
Lipiec -3.00 - 22.00
Sierpień -4.00 - 21.00
Wrzesień -5.00 - 20.00
Październik -5.30 - 19.00
III. Okresy ochronne, wymiary i limity dzienne
1. Okresy ochronne
" Sum - od 01 listopada do 30 czerwca
" Sandacz - od 01 stycznia do 31 maja
" Szczupak - od 01 stycznia do 30 kwietnia
" Pozostałe ryby - jak w regulaminie PZW.
2. Wymiary ochronne
" Karp - 35 cm
" Amur - 55 cm
" Szczupak - 50 cm
" Sandacz - 50 cm
" Sum - 80 cm
" Pstrąg - 30 cm
" Lin - 30 cm
" Węgorz - 50 cm
" Pozostałe gatunki - jak w regulaminie PZW
3. Limity dzienne
" Karp - 1 szt.
" Węgorz - 2 szt.
" Drapieżnik (szczupak, sandacz, sum, boleń) -1 szt. łącznie
" Lin, pstrąg - 2 szt. łącznie
" karaś pospolity (złoty) - 2 szt.
" Amur - 1 szt.
" Pozostałe gatunki - 5 kg.
a) Do limitu dziennego połowu sumuje się ryby złowione na różnych stawach i w różnych porach dnia.
b) Po złowieniu drapieżnika przeznaczonego do zabrania (za wyjątkiem okonia) zabrania się dalszego łowienia na żywą lub martwą rybkę (w tym filet).
c) W przypadku złowienia karpia, którego waga jest równa lub wyższa niż 5 kg oraz amura od 10 kg wzwyż należy go wypuścić z powrotem do wody.
d) W przypadku złowienia karpia KOI (kolorowego) lub jesiotra należy wypuścić go z powrotem do wody.
e) Ryba podhaczona poza obrębem głowy określonym przez linie pokryw skrzelowych musi być bezwzględnie wypuszczona z powrotem do wody.
IV. Zakazy i nakazy.
1. Zabronione jest wędkowanie ze sprzętu pływającego, z wysp, w woderach stojąc i brodząc w wodzie, przy przepustach między stawami do miejsca oznaczonego przez Zarząd oraz z brzegów oddzielonych barierkami z wyłączeniem barierki zabezpieczającej przed wpadnięciem pieszych na stawie Dębowym przy kamieniu. Zezwala się na wędkowanie przy nieczynnym syfonie na stawie Borusa
2. Zakaz wędkowania z brzegu południowego (od strony Wodociągów) na stawie Słonecznym.
3. Zakaz wędkowania przy wpuście wody na stawie Dębowym (po 5 m z każdej strony wpustu) - wędki zarzucone prostopadle do brzegu. Uwaga! - nie zarzucać wędek w strefę chronioną z brzegu równoległego do prądu wody.
4. Zakaz łowienia ryb dla drugiej osoby poza swoim limitem. Ryba zacięta i wyciągnięta na brzeg należy do limitu tego, który rybę zaciął (nie wolno zacinać ryby za kogoś lub dla kogoś - wyjątek opiekun z dzieckiem).
5. Obowiązuje zakaz wymiany złowionych ryb.
6. Obowiązuje zakaz łowienia w nocy.
7. Zakaz łowienia w okresach podanych w komunikatach na tablicy ogłoszeń wyłączających poszczególne stawy.
8. Zakaz połowu dafni.
9. Podczas wędkowania metodą włosową należy używać haków bez zadziorowych lub z dogiętym grotem oraz posiadać matę karpiową i odpowiedniej wielkości podbierak.
V. Inne
1. Każdy wędkujący musi posiadać przy sobie kartę wędkarską, druk wpłaty darowizny na rzecz SMD uprawniający do wędkowaniu w danym dniu oraz kartę połowową.
2. Każdy wędkujący na specjalnej imiennej karcie połowowej w trakcie wędkowania, natychmiast po złowieniu wpisuje każdą przeznaczoną do zabrania rybę (umieszczoną w siatce) , której limit jest określony ilościowo w sztukach, (krzyżyk w odpowiedniej kratce). Należy wpisać nazwę stawu i wagę ryby. W przypadku złowienia karpia lub drapieżnika (szczupaka, sandacza, suma, bolenia) trzeba wpisać godzinę jego złowienia (format zapisu godziny XX, xx gdzie XX - godzina, xx - minuty np.: 06,35). Wpisanie na karcie ilości ryb, których limit podany jest w kilogramach musi nastąpić najpóźniej po zakończeniu wędkowania, ale jeszcze przed zwinięciem zestawów i opuszczeniem stanowiska. Kartę połowu należy mieć bezwzględnie przy sobie w czasie wędkowania. Brak karty połowowej lub nie zaznaczenie złowionych ryb powoduje dożywotni zakaz wędkowania na stawach SMD i odebranie zezwolenia przez kontrolującego. Kartę należy zdać przy nabywaniu kolejnego zezwolenia jednodniowego. Nie zdanie karty połowowej skutkuje nie wydaniem zezwolenia.
3. Wędkujący na stawach SMD ma obowiązek posiadania wagi, miary i przyrządu do wyhaczania haczyków.
4. Złowione ryby należy przechowywać w wodzie (nie w plecaku, torbie itp.) w siatce zgodnej z regulaminem PZW lub w worku karpiowym , na stanowisku wędkarskim.
5. Wszyscy członkowie SMD mają prawo kontroli wędkujących i obowiązek zwracania uwagi osobom naruszającym Statut, regulaminy SMD, uchwały Walnego Zebrania i Zarządu oraz osobom przebywającym na terenie działalności SMD naruszającym regulaminy ZZM m. Poznania w szczególności zaśmiecających lub dewastujących teren i urządzenia, niszczących przyrodę.
6. Prawo kontroli toreb wędkujących i osób towarzyszących posiadają osoby upoważnione przez zarząd specjalną legitymacją.
7. Naruszenie przepisów obowiązujących na terenie działania SMD skutkuje odebraniem zezwolenia przez kontrolującego i dożywotni zakaz wędkowania na stawach Dębiny.
8. W przypadku złowienia ryby z oznakami choroby należy powiadomić o tym fakcie Komisję Porządkową, członka zarządu, lub pracownika Leśniczówki pozostawiając ją w razie potrzeby do dalszych badań specjalistycznych..
9. Nie ma wyłączności na stanowiska wędkarskie oraz rezerwowania stanowiska dla drugiej osoby.
10. W sprawach nie objętych regulaminem połowu ryb SMD obowiązuje regulamin połowu ryb PZW.
11. Wszystkie kwestie sporne wynikłe podczas wędkowania oraz w czasie kontrolowania należy z podaniem faktów przekazać na piśmie do Zarządu.
12. Prawo interpretacji niniejszego regulaminu przysługuje Zarządowi SMD.
Podmenu: